Każdy, kto postawił dom, wie, jak ważna jest właściwa izolacja fundamentów. Jednakże samo zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią nie zawsze wystarcza. Kluczem do pełnej ochrony są skuteczne systemy drenażowe. Ale jakie kruszywo wybrać, by spełnić wszystkie wymagania takiego systemu?

 

Dlaczego system drenażowy jest tak ważny?

Odprowadzanie nadmiaru wody z terenu wokół domu ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji. Woda gromadząca się przy fundamentach może prowadzić do ich osłabienia, co w konsekwencji może skutkować poważnymi problemami, takimi jak pęknięcia czy nawet zawilgocenia wnętrz domu.

 

Dobrać odpowiednie kruszywo – klucz do skutecznego drenażu

Wybór kruszywa jest jednym z najważniejszych etapów projektowania systemu drenażowego. Ważne jest, aby kruszywo miało odpowiednie właściwości filtracyjne i nie blokowało przepływu wody.

 

Żwir w drenażu

Żwir to jedno z najczęściej wybieranych kruszyw do drenażu. Ze względu na swój kształt i rozmiar idealnie sprawdza się jako materiał filtracyjny. W praktyce jednak wybór żwiru nie jest tak prosty. Istotne jest dobranie odpowiedniej frakcji, której wielkość nie będzie stanowić zagrożenia dla rur drenażowych.

 

Jak działa żwir w systemie drenażowym?

Żwir pełni rolę filtracyjną. Woda opadowa przesącza się przez niego, pozostawiając większe cząstki i zanieczyszczenia na powierzchni kruszywa. Dzięki temu rury drenażowe są chronione przed zatykaniem.

 

Zalety korzystania z żwiru płukanego

Żwir płukany charakteryzuje się tym, że jest wolny od drobnych cząstek i zanieczyszczeń. Dzięki temu jest bardziej efektywny w filtracji wody. Jego dodatkową zaletą jest estetyka – czysty, jednolity kolor żwiru może stanowić ciekawy element dekoracyjny w ogrodzie.

 

Podsumowując – opowiednio zaprojektowany system drenażowy to gwarancja trwałości Twojego domu. Dzięki właściwie dobranemu kruszywu zapewnisz skuteczne odprowadzenie wody i zabezpieczysz fundamenty przed jej szkodliwym działaniem.

 

 

Zastanawiasz się, jakie kruszywo będzie idealne do Twojego systemu drenażowego? Skontaktuj się z nami! Oferujemy nie tylko sprzedaż, ale także profesjonalne doradztwo i transport kruszywa prosto na Twoją działkę.